Śledź nas na:



Komisja Nadzoru Bankowego

Sąd Gospodarczy rozpatruje decyzje w dwojaki sposób:
przyznaje rację Kuratorowi i wtedy uchyla decyzję organów banku;
Przyznaje rację Zarządowi lub Radzie Nadzorczej i  decyzja jest wprowadzana w życie.
Kurator jest utrzymywany przez bank. Kurator wybierany jest przez  Komisję Nadzoru Bankowego. Kuratorem może być także osoba prawna, np. inny bank. Wynagrodzenie Kuratora nie może być wyższe niż Prezesa banku.

LIKWIDACJA I PRZEJĘCIE BANKU
Jest to sytuacja, w której strata bilansowa w ciągu sześciu miesięcy od Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy przekroczy 50% funduszy własnych.
Taka sytuacja daje prawo KNB do podjęcia decyzji o likwidacji lub przejęciu banku.
NWZA było wtedy, gdy program naprawczy był niewystarczający lub nie było go.
Komisja normalnie nie ma możliwości likwidacji banku. Jak strata przekracza 50% to może  to zrobić. Jak strata narasta szybko to komisja może podjąć  decyzje wcześniej, nie musi czekać tych  6 miesięcy.

LIKWIDACJA -  jest to normalne zakończenie działalności przedsiębiorstwa.
Wyróżniamy likwidację:

  • dobrowolną
  • przymusową.

 

Likwidacja dobrowolna - gdy właściciele decydują o tym, że nie chcą dalej prowadzić działalności np. Bank American Express (ich dobra wola, że chcą zakończyć tę działalność).
Likwidacja przymusowa - następuje na podstawie decyzji organu administracji.
Istnieją dwa przypadki likwidacji przymusowej:
1)cofnięcie zezwolenia na prowadzenie działalności. Może to  nastąpić wtedy, gdy bank działa niezgodnie z prawem i taki bank musi być zlikwidowany, nie musi być żadnej straty.
2)wtedy, kiedy występuje strata. Prawo bankowe mówi, że musi ona przekroczyć 50% funduszy własnych. Jednocześnie strata ta nie może przekroczyć 100% funduszy własnych. Przedział 50% - 100% funduszy własnych - może być wtedy dopuszczalna  likwidacja. Powyżej 100% - musi być ogłoszona upadłość.
Likwidacja przymusowa rozwiązanie nie preferowane przez Komisję Nadzoru Bankowego.
Bank może być przejęty przez inny bank, ale o tym decyduje KNB.
Przejęcie może nastąpić wyłącznie za zgodą banku przejmującego.

Przejecie banku - KNB wydaje decyzje o przejęciu banku i ta decyzja określa termin (konkretną datę) kiedy następuje przejęcie. Do tego czasu banki funkcjonują oddzielnie, a w tym dniu ulega odwołaniu zarząd banku przejmowanego. Jednocześnie zawieszone zostają kompetencje Rady Nadzorczej.  Zarząd banku przejmującego obejmuje zarząd nad majątkiem, wygasają prokury i pełnomocnictwa banku przejmowanego. Z dniem przejęcia banku wszystkie umowy banku z klientami są kontynuowane.

Bank będzie mógł zażądać zmiany treści zobowiązań podjętych przez bank przejmowany w ciągu roku przed przejęciem o ile druga strona uzyskała wierzytelność na warunkach korzystniejszych od stosowanych wówczas przez bank przejęty. Zmiana treści zobowiązania następuje przed sadem - w drodze powództwa.
Jeżeli następuje przejęci to bank przejmujący w pismach ogólnopolskich, wzywa wierzycieli aby zgłosili swoje wierzytelności ( w ciągu miesiąca od daty ukazania się ogłoszenia), nie dot. tylko posiadaczy rachunków bankowych



Zobacz także